• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Deweloper apartamentów w całej Polsce

Kategorie postów

  • apartamenty, wynajem, kredyty (3)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Apartamenty, wynajem, kredyty

Mieszkania na sprzedaż – już ponad 10...

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym ceny mieszkań nadal trzymają się na wysokim poziomie. Teraz w wielu polskich miastach za własne „M” trzeba zapłacić nawet przeszło 10 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy nieruchomości.

Co wpływa na ceny mieszkań?

Na cenę nowego mieszkania składa się wiele różnych składowych. To nie tylko sama cena nieruchomości gruntowej, materiałów oraz robocizny, ale też marża dla dewelopera. Ceny kształtowane są również poprzez popyt, a w ostatnich latach coraz częściej mówi się o niewystarczającej liczbie mieszkań w Polsce. Na sytuację wpływa również masowe wykupowanie nieruchomości przez inwestorów, którzy traktują je jako lokatę kapitału. W ciągu ostatnich lat ceny mieszkań stale rosły. Teraz zainteresowani zakupem muszą liczyć się z jeszcze wyższym wydatkiem niż jeszcze kilka lat temu. Nic nie zapowiada również, że w najbliższym czasie nowe mieszkania na sprzedaż mają stanieć. Nawet widmo koronawirusa nie spowodowało zapowiadanych wcześniej spadków.

W jakich miastach ceny są najwyższe?

Aktualnie najwyższe ceny nieruchomości mieszkalnych reprezentuje Warszawa. To właśnie tam za własny lokal należy zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy. Równie wysokie ceny dotyczą miast jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk oraz Gdynia. Ceny rosną także w innych miastach wojewódzkich w Polsce, między innymi w Poznaniu, Lublinie, Szczecinie czy Katowicach. Również tam w ciągu ostatniego roku zanotowano wzrosty cen nieruchomości mieszkalnych – niekiedy nawet o ponad 10 proc.! W tych miastach trzeba przygotować się na wydatek rzędu od 7 tysięcy do 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jak kupić mieszkanie taniej?

Zakup własnego „M” jest związany z bardzo wysokim wydatkiem. Gdy jednak ważna jest jak najniższa cena, wówczas często pojawia się pytanie – jak kupić mieszkanie jeszcze taniej? Najprostszym sposobem jest zamiana swoich wymagań dotyczących lokalizacji. Najdroższe mieszkania na sprzedaż dostępne są w dużych miastach. Im mniejsza miejscowość, tym ceny są niższe. Gdy wyprowadzka na prowincję nie wchodzi jednak w grę, rozwiązaniem jest poszukiwanie lokali na sprzedaż w okolicy większych miast, najlepiej z dobrym dojazdem, aby podróżowanie do centrum nie zajmowało dużo czasu. Innymi sposobami na obniżenie kosztów jest poszukiwanie lokali z rynku wtórnego przeznaczonych do remontu, z licytacji komorniczych. W tym przypadku cena za mieszkanie na sprzedaż wprawdzie będzie niższa, lecz trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z jego kompleksowym remontem.

26 grudnia 2021   Dodaj komentarz
apartamenty, wynajem, kredyty  

Jak uniknąć płacenia podatku dochodowego...

Sprzedaż mieszkania, domu lub innej nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia może oznaczać konieczność zapłaty podatku dochodowego. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uniknąć tej daniny. Jak to zrobić?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Przy sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat podatkowych od jej zakupu fiskus może nałożyć podatek dochodowy. Stawka podatku od sprzedaży nieruchomości wynosi wówczas 19 proc. dochodu, czyli liczona jest od zarobku na transakcji. Warto więc pamiętać, że podatek nie jest wyliczany od wartości nieruchomości. Przykładowo, mieszkanie zakupiono za 250 000 zł, natomiast po 3 latach sprzedano je za 240 000 złotych. Wtedy podatek od sprzedaży mieszkania nie jest naliczany. Gdy jednak wartość mieszkania wzrosła, na przykład na skutek remontu lub ogólnych wzrostów cen rynkowych, wtedy podatek płacony jest od różnicy między ceną sprzedaży z ceną zakupu i inwestycji w mieszkanie. Pamiętaj, że w tym przypadku zastosowanie mają nie lata kalendarzowe, ale podatkowe. Oznacza to, że bieg czasu rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano transakcji. Przykładowo, gdy mieszkanie zostało kupione w 2017 roku, wtedy można odsprzedać je bez podatku na początku 2023 roku.

Jak uniknąć płacenia podatku od nieruchomości przy jej sprzedaży?

Aby podatek od sprzedaży nieruchomości nie został naliczony, można wykorzystać kilka różnych rozwiązań. 1. Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat Najprostszym sposobem, aby podatek nie został naliczony, jest dokonanie transakcji po 5 latach podatkowych od nabycia nieruchomości. 2. Przeznaczenie środków z transakcji na własne cele mieszkaniowe Polskie prawo pozwala na uzyskane zwolnienia z podatku wtedy, gdy mieszkanie będzie sprzedane przed 5-letnim okresem, ale uzyskane środki z transakcji będą w całości zastosowane do opłaty własnych celów mieszkaniowych. Musi nastąpić to w okresie 3 lat podatkowych od końca roku podatkowego, w którym przeprowadzona została transakcja. Własny cel mieszkaniowy to na przykład: - kupno innej nieruchomości mieszkalnej lub działki budowlanej pod dom - wybudowanie domu na posiadanej działce budowlanej - nabycie materiałów do budowy albo remontu budynku mieszkaniowego - spłata kredytu otrzymanego na zakup lub budowę nieruchomości Warto pamiętać o tym, aby poinformować fiskus o skorzystaniu z ulgi. Należy zrobić to w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

14 stycznia 2021   Dodaj komentarz
apartamenty, wynajem, kredyty  

Gdzie zaciągnąć kredyt na mieszkanie?...

Zakupienie mieszkania jest sporym wydatkiem, dlatego wiele osób planujących przeprowadzkę na swoje decyduje się wtedy na kredyt. Gdzie go zaciągnąć? Gdy nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę, sprawdź te 3 porady!

1. Skorzystaj z internetowego kalkulatora kredytowego

W sieci można znaleźć mnóstwo serwisów z kalkulatorami kredytowymi. Służą one do wyliczenia zdolności kredytowej, a także mogą one posłużyć do sprawdzenia i porównania aktualnych ofert kredytów hipotecznych na zakup mieszkania. Kalkulatory kredytowe są wygodnym rozwiązaniem – mogą w parę minut wyliczyć orientacyjne koszty i pomóc w wyborze najlepszego banku. Kalkulację można wykonać nawet w tym momencie na swoim komputerze lub smartfonie. Z drugiej strony do ich obliczeń warto podchodzić z rezerwą, ponieważ podawane przez nie wyniki często znacznie różnią się od rzeczywistości.

2. Udaj się do doradcy kredytowego

Żeby otrzymać bardziej precyzyjne oferty bazujące na aktualnych warunkach dyktowanych przez banki, najlepiej udać się do doradcy kredytowego. To specjalista, który doradzi, jaki kredyt na mieszkanie wybrać spośród tych, które są obecnie dostępne. Doradca wyjaśni też wszystko, co warto wiedzieć o finansowaniu z użyciem kredytu hipotecznego. Doradca kredytowy współpracuje z wieloma bankami. Na początku może wyliczyć dla klienta jego zdolność kredytową, a potem, na podstawie informacji o nieruchomości, przeprowadzić symulację kredytową. Dzięki temu przyszły kredytobiorca może łatwo sprawdzić koszty i wysokość rat kredytowych w wielu bankach – bez potrzeby udawania się do nich po kolei. Usługi doradców kredytowych są bezpłatne, dlatego nie trzeba wtedy ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z otrzymaniem wyliczeń. Wynagrodzenie dla doradcy kredytowego wypłacane jest bezpośrednio przez banki. Warto zatem udać się do takiego specjalisty, aby wybrać kredyt na mieszkanie, który będzie najbardziej korzystny.

3. Sprawdź opinie online

Gdy planuje się zakup mieszkania na kredyt, warto też wcześniej poszukać informacji w internecie. Można znaleźć w nich między innymi opinie klientów banków, które będą pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Opinie można znaleźć na forach internetowych, blogach, w mediach społecznościowych. Wystarczy tylko parę minut, aby uzyskać informacje dotyczące konkretnych banków, w tym jakości obsługi klienta, która także ma duże znaczenie, gdy z bankiem planujemy związać się kredytem hipotecznym na kilkadziesiąt lat.

05 stycznia 2021   Dodaj komentarz
apartamenty, wynajem, kredyty  
Tossas | Blogi